Asset Publisher Asset Publisher

Program pilotażu dla bushcraftu i surwiwalu

Od dnia 21 listopada 2019 r. rusza pilotażowy program w zakresie uprawiania bushcraftu i surwiwalu. Lasy Państwowe wyznaczyły specjalne obszary leśne na terenie całego kraju o łącznej powierzchni 65 tysięcy hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i surwiwalu będą mogli uprawiać swoje hobby. Program trwał będzie przez okres jednego roku, czyli do 23 listopada 2020 r.

Na terenie Nadleśnictwa Wejherowo, zgodnie z Zarządzeniem nr 38/2019 z dnia 20.11.2019 r., wyznaczono jeden taki obszar o powierzchni ok. 1500 hektarów na terenie leśnictw: Starzyno, Domatowo i Mechowo. Lasy objęte pilotażowym programem będą jednak okresowo poddawane zabiegom wynikającym z gospodarki leśnej a także w ograniczonym stopniu gospodarką łowiecką.

 

Co to oznacza ?

Na wyznaczonym terenie bushcraftowcy i surwiwalowcy będą mogli uprawiać, wpisane w swoje hobby, specyficzne formy aktywności terenowej, zgodnie z zasadami zawartymi w  Regulaminie korzystania z obszarów pilotażowych.

 

Czyli krok po kroku, co należy zrobić ?

  1. Koniecznie zapoznaj się z Regulaminiem korzystania z obszarów pilotażowych (do pobrania);
  2. Sprawdź, ze względu na Twoje bezpieczeństwo czy miejsce planowanego pobytu nie jest na obszarze okresowo wyłączonym z programu, ze względu na prowadzone prace gospodarcze;
  3. Sprawdź, ze względu na Twoje bezpieczeństwo czy w planowanym przez Ciebie terminie i miejscu pobytu, nie będzie organizowane polowanie zbiorowe (harmonogramy polowań do pobrania poniżej);
  4. Jeśli stwierdzisz, że nie ma przeciwskazań do bezpiecznego przebywania w lesie w danym miejscu i terminie – wyślij emaila zgłoszeniowego do nadleśnictwa (zgodnie z pkt.4 Regulaminu).
  5. A następnie… Pakuj plecak i ruszaj ku przygodzie!

 

Więcej szczegółowych informacji znajdziesz tutaj.